EMDR Terapisi’nin 5 Faydası

EMDR Terapisi (Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme) Nedir?
EMDR Terapisi

EMDR Terapisi’nin 5 Faydası :

1- Bir ya da birkaç korkunuzu aşmanızı sağlar.

EMDR, olaylara/durumlara farklı bir perspektiften görmenizi sağlar, kafanızda anlamsız olan düşüncelere karşı, nelerin sizin için gerçek bir tehdit olduğunu daha iyi bilmenizi sağlar.

2- Uzun süredir kayıp olan anılarınızı geri getirir.

EMDR beyninizdeki nöronları etkiler ve geçmişteki anıları geri getirmenizi sağlar. Büyüdüğünüz yerler, tanıdığınız insanlar, ilkokul anılarınız ya da en sevdiğiniz öğretmeninizle ilgili anıları size canlı ayrıntılarla hatırlatır. Uzun zamandır unutulmuş küçük ayrıntıları hatırlayarak, çocukluk evinizde tekrar yürüdüğünüzü hayal ettirir.

3- Geçmişteki duyguları hissetmenizi ve onlarla baş etmenizi sağlar.

EMDR, geçmişte tam olarak işlenmemiş olan düşünce ve duygularınızı kabul etmenize yardımcı olur. EMDR seansları, beyninizin bunları güvenli ve sağlıklı bir şekilde işlemesi için bu anıları yüzeye çıkarır. Bu işlemleme sırasında kendinizi ağlarken ya da kendinize kızarken bulabilirsiniz. EMDR onları işlemenize ve iyileştirmenize yardımcı olduğundan bu duygular seanslar sonrasında ortadan kalkacaktır.

4- İlişkileriniz değiştirir.

EMDR, geçmişiniz ve günümüzdeki sorunları temizlemenize yardımcı olurken, çevrenizdeki insanlarla ilişkilerinize odaklanmak için daha fazla enerjiniz olur. Emdr terapisinden önce bir soruna harcadığınız enerji, ilişkileri geliştirmeye odaklanmak için kullanabileceğiniz bir enerji olarak size döner. Terapi sonrasında başkalarıyla güvenli ilişkiler kurmanızı sağlar.

5- Geçmişi iyilik haliniz için geride bırakabileceğinizi gösterir.

Özellikle travma söz konusu olduğunda, EMDR travmatik, nahoş ve hatta tekrarlayan anıları normal, günlük anılara dönüştürüp, kabul etmenizi sağlar. EMDR tedavisi, hayatınızı çok olumlu ve kalıcı bir şekilde değiştirmenize yardımcı olur.

Randevu ve detaylı bilgi için: 0546 463 54 94
Instagram: uzm.psikolog.deryaikdjaioune
Facebook:  uzm.psk.deryaikdjaioune
Twitter: Uzm.Klinik Psikolog Derya Ikdjaioune

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir