Narsisistik Kişilik Bozukluğu Nedir ?

Narsisistik kişilik bozukluğu olan birey büyüklenmeci, sürekli kendisi ile uğraşan, kendiyle ilgili ve sürekli takdir ve hayranlık peşinde koşar.

Üstünlük duygusu, beğenilme gereksinimi ve empati yapamamanın olduğu sürekli bir örüntüdür.

Para, güç, zenginlik ve ün için verdiği uğraşlarda mükemmeliyetçidir, uç seviyede hak ve liyakat duygusuna sahiptir ve başkalarına karsı empati göstermez veya onlar için endişelenmez.

Narsisist birey sahte büyüklenmeci kendiliğini aynalamaları ve ona hayran kalmaları için başkalarını kullanır ve sömürür.

Bu dış görünüşünün altında yoğun haset, öfke, değersizlik ve reddedilme ve yoğun iktidarsızlık ve yetersizlik duyguları şeklinde tezahür eden parçalanmış bir kendilik vardır.

Narsisist bireyin büyüklenmeci dış görünüşünü nispeten daha hafif eleştiri, reddedilme, hatta kabul edilme ve tanınma eksikliği durumlarında bile büyük ölçüde çökebilir.

Genel Özellikleri : Ben-Merkezcilik , Haklılık, Küçük düşürme, zorbalık, Talepkarlık, Kuşkuculuk, Mükemmeliyetçilik, Takdir, Onay arayıcılık, Empati yapamama, Merhametsizlik, Bağımlılık, Duygusal olarak kopukluk.

• Temel inanç: Zayıfım güçsüzüm
• Ara inanç: Zayıf olduğumu kamufle etmek için hep en önde olmalıyım
• Hakim duygu: Kibir

Kaynak: Psychotherapy of the Disorders of the Self. The Masterson Approach : James F. Masterson, Ralph Klein

EMDR Terapisi (Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme) Nedir?

EMDR Terapisi Nedir?

Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme (EMDR), travma tedavisinde kullanılan güçlü, etkinliği kanıtlanmış bir psikoterapi yaklaşımıdır. EMDR Terapisi, bugüne kadar her yaştan yaklaşık 2 milyon kişinin farklı tiplerde psikolojik rahatsızlıklarının başarıyla tedavi edilmesini sağlamıştır.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir