Kendi hikayemizi bilmek neden önemlidir?

 

Anne, baba olarak kendimizi ve hikayemizi tanımak çocuğumuzun gelecekteki hayatı için çok önemli ve değerlidir.

Hikayemizden kastedilen ise; şu anda var olan kimliğimizin nasıl oluştuğu, kendi anne-babamızla geçmişimizde kurduğumuz ilişki bizim çocuğumuza tepkisel ebeveynlik mi koşulsuz ebeveynlik mi yaptığımızı belirler.

Kendi ebeveynimiz çocukluk dönemimizde ihtiyaçlarımızı, beklentilerimizi, duygularımızı dikkate alarak, duyarlı bir şekilde karşıladıysa biz duygusal, sosyal, bilişsel olarak sağlıklı bir birey oluruz.

Fakat bunun tam karşıtı olarak anneniz ya da babanız olumsuz bir çocukluk deneyimi yaşadıysa, duygusal ihtiyaçları zamanında karşılanmadıysa, üzüldüğünde onun sakinleştiren anne babasını çevresinde göremediyse, ilişki kurma yeteneğinden mahrum olan bir yetişkin olacak, kendi içinde barınmayan bir özelliği de ne çocuğuna ne de çevresine aktarabilecektir.

Bu nedenle ebeveynlikte ilk adim kendi hayatından anlam çıkarmak, kendi hikayemizi incelemekten ve anlamaktan geçmektedir.

Olumsuz deneyimlerle dolu bir çocukluk geçirmiş olasınız bile geçmişi anlayarak, güvensiz bağlanmalı hikayenizden kendinizi kurtarıp çocuklarınıza sevgi ve şefkat dolu bir gelecek aktarabilirsiniz.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir